Cukrovka 


Stravovanie pri cukrovke 

 Za najdôležitejšiu súčasť liečby cukrovky sa považujú vhodne zvolené stravovacie návyky. Pri normálnej hmotnosti pacienta je strava rozložená v priebehu dňa podľa jeho zvyklostí. Vhodné je podávať jedlo 6x denne. Menšie a častejšie porcie znížia výkyvy glykémie po jedle.

Od pacienta sa vyžaduje, aby sa aktívne zaujímal o to, čo konzumuje. Mal by mať prehľad o obsahu sacharidov v jednotlivých potravinách a ich glykemickom indexe. Pacient by mal tiež do svojho denného režimu zaradiť primeranú fyzickú aktivitu.

Dlhodobo zvýšená glykémia znamená riziko vzniku aterosklerózy (vápenatie ciev). Odporúča sa preto obmedziť v strave živočíšne tuky, menej soliť, vyhľadávať zdroje vlákniny (zelenina, strukoviny, cereálie), často zaraďovať do jedálnička ryby a používať kvalitné rastlinné oleje.

K zníženiu hmotnosti sa odporúča nízkotučná redukčná diéta bohatá na vlákninu rozpustnú aj nerozpustnú, vitamíny a minerálne látky. Redukčnú diétu treba zostaviť individuálne, najlepšie v spolupráci s odborníkom. Výživa musí byť vyvážená, dodať všetky potrebné živiny a stopové prvky a musí viesť k postupnej a trvalej redukcii hmotnosti. Využívajú sa v nej potraviny s nízkym glykemickým indexom, potraviny bohaté na vlákninu, dodržiava sa a sleduje vhodný a dostatočný pitný režim.

Dôležitá je kuchynská úprava. Mäsa smažíme, z pečeného mäsa odoberáme tuk. Vhodné je varenie a dusenie.

 Zásady stravovania pri cukrovke 2. typu

 Pozrime sa na niekoľko zásad správneho stravovania pri cukrovke:

·       správne zloženie diéty – čo sa týka obsahu cukrov, tukov a bielkovín

·       jesť pravidelne 4 až 6 krát denne- častejšie a menšie množstvo

·       vylúčiť zo stravy ľahko vstrebateľné cukry (biely cukor), ako zdroj energie využívať potraviny obsahujúce cukor v prirodzenej 

        forme a škrob

·       znížiť príjem celkového množstva tukov, uprednostňovať tuky rastlinného pôvodu a nízkotučné mliečne výrobky

·       vhodné sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, ovsené vločky)

·       pri ich konzumácii nedochádza k vysokému vzostupu hladiny krvného cukru a dlhšie pretrváva pocit sýtosti,

·       nutný je dostatočný príjem tekutín vo forme vody, sódy, vybraných minerálok, čajov

·       nevhodné sú nápoje sladené cukrom (kofola, kolesá, tonik …) a nadmerné požívanie alkoholických nápojov (riziko hypoglykémie)

·       obmedziť príjem kuchynskej soli – zvyšuje krvný tlak, namiesto soli možno jedlá ochutiť bylinkami a korením,

·       zaistiť v strave dostatok vitamínov a minerálov, predovšetkým zo zeleniny (tá v porovnaní s ovocím obsahuje menej cukrov)

 

Glykemický index potravín

 

Glykemický index zjednodušene vyjadruje rýchlosť za akú sa sacharidy obsiahnuté v prijímanej potrave premenia v tráviacom trakte na glukózu a tá sa dostane do krvného obehu.

Diabetici by mali preto do svojho jedálneho lístka zaraďovať potraviny s nižším glykemickým indexom. Cukor sa z nich uvoľňuje pomaly a dlhšie. Telo sa s miernejším uvoľňovaním cukrov dokáže vysporiadať lepšie.

Potraviny s vysokým glykemickým indexom sú rýchlo rozložené a v podobe glukózy sa dostávajú vo väčšom množstve a naraz do krvného riečišťa. Ak bunky nepotrebujú všetku glukózu ako zdroj energie, je nadbytočná glukóza pomocou inzulínu uložená vo forme tuku do tukových buniek.

Potraviny s nižším glykemickým indexom sa trávia dlhšie a postupne. Nezvyšujú rýchlo a prudko hladinu krvného cukru a sú postupne využité bunkami ako zdroj energie. Glykemický index znižuje kombinácia sacharidov s inou živinou – bielkovinami alebo tukmi, kombinácia s vlákninou, ochutenie octom.

Jedná sa o sacharidové potraviny a všeobecne sa dá povedať, že čím je sacharidová potravina jednoduchšia, jemnejšia a z rafinovanej (vybielej) suroviny, tým vyšší glykemický index má (napr. biele pečivo, jazmínová ryža, zemiaková kaša).

Nízky glykemický index naopak má celozrnné pečivo, celozrnná ryža, strukoviny, celé zemiaky, zelenina.

 

Vhodné potraviny pri diabetickej diéte:

·       mäso jatočných zvierat (chudé)

·       hydinové mäso

·       rybie mäso (môže byť aj tučné, pretože obsahuje,, rybia mastné kyseliny „, ktoré sú prevenciou

·       srdcovo cievnych chorôb) – zaraďujeme ich do jedálnička 2-3 x týždenne

·       mlieko a mliečne výrobky netučné (syry, tvaroh, jogurty, kefír, cmar)

·       vajcia (predovšetkým bielok)

·       strukoviny

·       zelenina

·       ovocie

·       zemiaky

·       celozrnné pečivo

·       celozrnná ryža a cestoviny

 

Nevhodné potraviny pri diabetickej diéte:

·       mäso z kačice a husi

·       zabíjačkové pochúťky

·       údené mäsá

·       slanina, škvarky, bôčik, masť

·       smotana, šľahačka, maslo, veľmi tučné syry (viac ako 45% tuku v sušine) a smotanové krémy

·       biele pečivo

·       biela ryža

·       zemiaková kaša

·       cukor, med, sladkosti

·       alkohol a limonády

  

Zvýšený krvný tlak

Diéta pri zvýšenom krvnom tlaku – tzv. artériovej hypertenzii v kombinácii s ďalšími opatreniami

Pri zvýšenom krvnom tlaku (TK) sa odporúča diéta:

- s obmedzením soli

- znížiť príjem alkoholu

- prestať fajčiť

- znížiť nadmernú telesnú hmotnosť

- zvýšiť pohybovú aktivitu (nie silové cviky)

- vyhýbať sa stresu a stresovým situáciám

Hoci zníženie príjmu kuchynskej soli môže spôsobiť zníženie krvného tlaku, dlhodobé zníženie jej príjmu spôsobí iba veľmi malé zníženie krvného tlaku. Niektorým ľuďom umožní vynechať lieky na tlak. Obmedzenie príjmu kuchynskej soli väčšmi ovplyvní systolický tlak tj. vyššia hodnota pri meraní tlaku, ľudovo povedané „horný tlak“. V súčasnosti sa zjavujú názory, že obmedzenie príjmu soli môže mať i negatívne následky, napr. u krehkých starých ľudí. Zníženie hmotnosti o 5 kg zníži TK cca o 5 mmHg. Primeraný pohyb v trvaní 30 minút denne zníži tlak o 4 – 9 mm Hg. Nevhodné sú silové cvičenia. Pri zmene stravy a úprave životného štýlu nesmieme zabúdať ani na psychické napätie, ktoré môže viesť k zvýšenému TK. Táto príčina je častejšia u mladších, zmeny TK sa objavujú najmä v súvislosti s napätím v práci príp. v rodine. Preto zdravý životný štýl, ktorým bojujeme proti zvýšenému krvnému tlaku by mal obsahovať prvky, ktorými bojujeme proti chronickému stresu. Učíme sa uvoľňovať, relaxovať, vyhýbať sa zbytočnej psychickej záťaži.

Z prírodných látok, ktoré sa považujú za vhodný doplnok pri zvýšenom krvnom tlaku, sú to napr. kurkuma, cesnak, omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, valeriána či šalvia. Ďalej je možné siahnuť do skupiny rastlinných adaptogénov t.j. rastlín, ktoré uľahčujú adaptáciu na stres a záťaž. K nim patrí schizandra, leuzea alebo rhodiola.

 


Diéta pri liečbe Warfarinom

Diéta pri perorálnej antikoagulačnej liečbe Warfarinom

                       Warfarin je liek užívaný na zníženie zrážanlivosti krvi. Používa sa u pacientov s ochoreniami, ktoré sú častejšie sprevádzané tvorbou krvných zrazenín. Tento liek má svoje prirodzené antidotum tj. „protiliek“ v podobe prírodného vitamínu K. Ten je prirodzeným produktom pôsobenia črevných baktérií, pričom sa vstrebáva do tela a zúčastňuje sa na viacerých procesoch vrátane tvorby krvných zrazenín. Okrem toho sa vitamín K vyskytuje v potravinách, v niektorých viac, v niektorých menej. Pacienti, ktorí užívajú warfarin, by mali o týchto potravinách vedieť, pretože to je základom diéty pri warfarine. Nie je vhodné vynechať niektoré ovocie a zeleninu pre vyšší obsah vitamínu K, naopak, je dôležité jesť aj túto zeleninu vo vyrovnaných pravidelných dávkach. Vďaka pravidelnosti týchto potravín v jedálnom lístku Váš doktor môže upraviť dávku warfarinu tak, aby zohľadnila Váš jedálniček a aby boli zachované dôležité živiny v strave.

·         Potraviny, ktoré znižujú účinok warfarinu:

-         pečeň, brokolica, ružičkový kel, a zelená listová zelenina (napríklad špenát, mangold, koriander, kel a kapusta), brusnicový džús, karfiol, červená repa, avokádo, ľan (ľanové semienko), pažítka, petržlen, kôpor, pór, cesnak, zázvor, mango, cibuľa, papája, morské riasy, sójové bielkovinové produkty (vrátane sójového mlieka a tofu), všetka kvasená zelenina, kiwi, naklíčené obilniny a strukoviny, listy amarantu, kanolový olej, uhorková šupka, endívia, hlávkový šalát, listy mäty, horčicové semená, olivový olej, hrach, pistácie, červené morské riasy, jarná cibuľka, listy zeleru, žeruchy

 

·         Tieto látky alebo výživové doplnky môžu takisto vplývať na hladinu warfarinu alebo priamo na zrážanlivosť krvi:

-         chondroitín, glukosamín, koenzým Q10 (ubichinon, ubidekarenon), diablov pazúr (Harpagophytum procumbens), dong quai – tiež známy ako Danggui, čínska Angelica (Angelica sinensis), rybí olej  s EPA a DHA, Ginkgo biloba, ženšen (Panax ginseng), zelený čaj (Camellia sinensis), pagaštan (Aesculus hippocastanum), goji, papája, žihľava, ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum), vitamín A, vitamín K, gaultéria

-         alkohol zvyšuje riziko krvácania

-         ukončenie fajčenia môže zosilniť účinky warfarinu, je potrebné upraviť dávky

Pri nasledovných liekoch sa hlásila zmena účinku warfarínu (zoznam nie je úplný):

Zdroj adc.sk

Zosilnený účinok:

Všetky nesteroidové protizápalové liečivá (NSAID) a antikoagulanciá

Analgetiká: dextropropoxyfén, paracetamol (interakcia sa prejaví po 1 až 2 týždňoch súbežného užívania), tramadol

Antiarytmiká: amiodarón, propafenón, chinidín

Antibiotiká: amoxicilín, azitromycín, cefalexín, cefamandol, cefmenoxím, cefmetazol, cefoperazon, cefuroxim, chloramfenikol, ciprofloxacín, klaritromycín, klindamycín, doxycyklín, erytromycín, gatifloxacín, grepafloxacín, isoniazid, latamoxef, levofloxacín, metronidazol, moxifloxacín, kyselina nalidixová, norfloxacín, ofloxacín, roxitromycín, sulfafurazol, sulfametizol, sulfametoxazol-trimetoprim, sulfafenazol, tetracyklín

Antimykotiká: azolové antimykotiká (napr. flukonazol, itrakonazol, ketokonazol a mikonazol (aj perorálny gél))

Liečivá na dnu: alopurinol, sulfinpyrazón

Antineoplastiká a imunomodulačné liečivá: kapecitabín, cyklofosfamid, etoposid, fluorouracil, flutamid, ifosfamid, leflunomid, mesna, metotrexát, sulfofenur, tamoxifén, tegafur, EGFR inhibítory (napr. gefitinib), monoklonálne protilátky (napr. trastuzumab).

Kardiovaskulárne liečivá: digoxín, metolazon, propranolol

Gastrointestinálne liečivá: cimetidín, inhibítory protónovej pumpy (napr. omeprazol)

Liečivá regulujúce hladinu lipidov: bezafibrát, klofibrát, fenofibrát, fluvastatin, gemfibrozil, lovastatin, simvastatin

Vitamíny: vitamín A, vitamín E

Iné: karboxyuridín, chloralhydrát, kodeín, disulfiram, kyselina etakrynová, fluvoxamín, vakcíny proti chrípke, interferón alfa a beta, fenytoín, proguanil, chinín, (anabolické a androgénne) steroidné  hormóny, hormóny štítnej žľazy, troglitazón, kyselina valproová, zafirlukast.

Sú hlásenia, ktoré poukazujú na to, že noskapín ako aj glukozamín s chondroitínsulfátom alebo bez neho môžu zvyšovať INR u pacientov s warfarínom.

K dispozícii sú obmedzené údaje o možných liekových interakciách s glukozamínom, pri použití perorálnych antagonistov vitamínu K však bolo hlásené zvýšenie parametra INR. Pacientov liečených perorálnymi antagonistami vitamínu K je preto potrebné pozorne sledovať v čase začatia alebo ukončenia liečby glukozamínom.

Zoslabený účinok:

Antibiotiká: kloxacilín, dikloxacilín, flukloxacilín, nafcilín, rifampicín

Antiepileptiká: karbamazepín, fenobarbital, primidón

Antineoplastiká a imunomodulačné liečivá: azatioprin, cyklosporín, merkaptopurín, mitotan

Anxiolytické sedatíva, hypnotiká a antipsychotiká: barbituráty, chlordiazepoxid

Diuretiká: chlortalidón, spironolaktón

Iné: aminoglutetimid, kolestyramín, dizopyramid, griseofulvin, mesalazín, nevirapín, trazodón, aprepitant, bosentan, vitamín C.

 


Dna

Toto ochorenie súvisí s poruchou metabolizmu purínov a ich výsledného produktu – kyseliny močovej. Tá sa pri nadmerných množstvách v organizme ukladá do kĺbov a obličiek, pričom spôsobuje bolestivé záchvatovité červené opuchy kĺbov, najmä na nohách. U niektorých však toto ochorenie môže mať bezpríznakový priebeh. Pri dne je správne dodržiavaná strava tou najlepšou liečbou daného ochorenia.

Vhodné potraviny a nápoje pri dne:

- ovocné šťavy, ovocné čaje, minerálky s nízkym obsahom minerálov, rastlinné tuky a oleje, mlieko a mliečne výrobky (nízkotučné syry, jogurty, tvaroh), zelenina a ovocie (vhodné sú najmä čerešne, jahody, čučoriedky a iné „bobule“, ananás, banány, mandarínky, pomaranče, listová zelenina, paradajky), biele i tmavé pečivo (celozrnné obmedziť), zemiaky, cestoviny, cereálie, múčne jedlá, korenie: petržlenová vňať, kôpor, pažítka, rasca, majoránka


Potraviny a nápoje, ktoré sú vhodné v obmedzenom množstve pri dne:

- káva, slabý čierny čaj, minerálky s vyšším obsahom minerálov, maslo, vajíčka, chudé hovädzie mäso, hydina, varená šunka, tofu, sladkovodné ryby, tuniak, losos, karfiol, huby, fazuľa, ryža, slabé pivo, ľahké víno


Nevhodné potraviny a nápoje pri dne:

- silné kakao, silný čaj, živočíšne tuky, živočíšne bielkoviny, tučné syry, smotana, morské ryby, rybie konzervy, mušle, mäso – divina, vyprážaná, mladé mäso, bifteky, údeniny, vnútornosti – pečeň, obličky, mozog, žľazy, mäsové vývary, plesňové a tučné syry, údené syry, špenát, kapusta, chren, cesnak, cibuľa, hrach, šošovica, čokoláda, marcipán, ostré korenie, horčica, sójová omáčka, alkohol (viacstupňové pivá, ťažké vína, destiláty)